Okulary progresywne
Każda osoba, która zaczyna nosić okulary, wiekowo klasyfikuje się jako 40+ zapewne słyszała czy to od znajomych, od optyka czy z innych źródeł, że jest coś takiego jak okulary progresywne. Czym są, do czego służą, jakie posiadają konstrukcje, jakie uszlachetnienia (co można dodatkowo do nich domówić), czy można się do nich przyzwyczaić, co to jest gwarancja adaptacji, ile kosztują “progresy”.
Po 40 roku życia
Wraz z wiekiem dochodzi do wielu zmian w naszym organizmie. Dotyczy to także naszego oka, a co za tym idzie wzroku. Wraz z wiekiem pojawią się pojawić pierwsze problemy z komfortową pracą z bliskimi odległościami (czytanie, pisanie, praca przy komputerze. Zmiany te spowodowane są naturalną utratą elastyczności soczewki znajdującej się w oku i ograniczeniem możliwość zmiany swojego kształtu (akomodację).
Często określa się tego typu produkty jako dla osób po 40-tym roku życia, gdyż właśnie mniej więcej od tego wieku pojawiają się pierwsze objawy dyskomfortu. Bardzo często krążący mit to taki, że plusy są do czytania a minusy do chodzenia. Nie jest to prawdą. Osoby bez wady wzroku lub nadwzroczne (plus) będą potrzebowały okularów „plusów” do czytania. Natomiast osoby krótkowzroczne będą czytać bez okularów lub potrzebować osobnej korekcji z „mniejszą wartością korekcji ujemnej”
Jakie rozwiązania oferuje optyka okularowa, gdy słabnie akomodacja?
– Osobne okulary do czytania.
– Okulary biurowe (przedłużonej bliży). Posiadają dwa obszary: bliż oraz pośredni. Posiadają niewidoczne płynne przejście stref. Soczewka wygląda jak zwykła jednoogniskowa. Dzięki rozkładowi i zmniejszeniu wartości w jej górnej części obserwujemy dalsze odległości zmniejszoną wartością co pozwala na wyraźną obserwację właśnie np. monitora komputera.
– Dwuogniskowe. To soczewki, które mają tzw widoczne „okienko” jak najczęściej określają segment do bliży klienci. Ten segment stanowi miejsce przez które patrzymy na bliskie odległości. Na rynku w ofercie jest również rozwiązanie dwuogniskowe ale bez widocznej wtopki.
– Relaksacyjne lub wspomagające akomodację. To okulary, które polecane są dla osób u których pojawiają się dopiero problemy z akomodacją. Posiadają konstrukcję podobną do progresywnych lecz charakteryzują się niewielkimi wartościami dodatku do bliży.
– Progresywne. Często nazywane okularami „3 w 1” z powodu swojej konstrukcji i przeznaczenia. Soczewka taka posiada obszar do patrzenia na dal, bliż oraz dodatkowo (czego nie ma w okularach dwuogniskowych) obszary pośrednie (ekran komputera, laptopa). Posiadają wiele konstrukcji, rozwiązań związanych z tym co najczęściej interesuje przyszłego użytkownika szerokością komfortowego widzenia w obszarze bliży i pośrednim.
Soczewki progresywne dają poczucie swobody jaką daje możliwość ostrego widzenia na każdą odległość i w każdym kierunku. Bez względu na to co robisz: pracujesz, odpoczywasz, uprawiasz sport czy zajmujesz się swoim hobby możesz korzystać z okularów z soczewkami progresywnymi, które:
– posiadają szerokie pole wiedzenia na każdą odległość
– posiadają minimalne zniekształcenia oraz stabilizację obrazu (zminimalizowany efekt ”pływania obrazu“)
– zapewniają uczucie pewności w każdej sytuacji (np. podczas schodzenia po schodach)
– posiadają płynne przejścia pomiędzy dalą a bliżą.
Im bardziej zaawansowana technologicznie soczewka, im więcej parametrów uwzględnia tym większy jest komfort widzenia.
Czym są okulary progresywne?
Okulary progresywne przeznaczone są dla osób, które potrzebują dwóch par okularów: do dali oraz bliży lub jednej pary np. do bliży.
Okulary progresywne są dobrym rozwiązaniem jeżeli nie chcesz zmieniać okularów. U większości osób, średnio w okolicach po 40 roku życia pojawiają się trudności z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko oczu, w naturalnej pozycji czytania, majsterkowania czy innych prac. Jest to związane z fizjologicznym, naturalnym procesem starzenia się oczu.
Dzieje się tak iż soczewka, która znajduje się w oku wraz z wiekiem traci swoją elastyczność a tym samym możliwość zmiany swojego kształtu. Zmiana kształtu soczewki pozwala na wyostrzanie przedmiotów znajdujących się w odległościach innych niż dalekie – w pośrednich i bliskich (nazywamy tą czynność akomodacją). Bardzo często praca soczewki w oku porównywana jest to obiektywu z zoomem.
Nasza akomodacja – jej zakres – ulega stopniowemu zmniejszeniu. Objawia się to początkowo z szukaniem lepszego oświetlenia do czytania, oddalania tekstu, powiększania ekranu np. na ekranie komputera czy smartfona.
Nie należy ignorować pierwszych objawów problemów z akomodacją tylko udać się na badanie wzroku do optometrysty, który podczas procesu badania dokładnie sprawdzi również zakres akomodacji i będzie w stanie dobrać odpowiedni dodatek do czytania.
Ów dodatek – zwany addycją – to wartość dodatkowa do naszej korekcji do dali. Jeżeli nasza dal nie wymaga korekcji (plano, 0,00 dptr) a dodatek wynosi 1,50 dptr również takiej wartości będą nasze okulary do czytania, gdy nasza korekcja do dali wynosi odpowiednio np. +1,50 dptr czy -1,50 dptr będziemy potrzebowali w pierwszym przypadku okularów o wartości +3,00 dptr a w drugim nie będą wymagane okulary – będzie plano czyli 0,00 dptr.
Bez względu tych sytuacji jeżeli planujemy używać okularów progresywnych, gdyż nie chcemy mimo wszystko zmieniać okularów z tych do dali na te do bliży, lub ściągać okulary aby czytać – to właśnie warto w tym przypadku zastanowić się nad koniecznością zakupu okularów z soczewkami progresywnymi.
Konstrukcje i dlaczego są aż takie różnice?
Rynek optyczny podlega tym samym prawom co inne produkty. Zatem możemy spotkać się z produktem nazwanym tak samo ale różniącym się ceną. Lecz cena to nie wszystko. Różnice są znacznie większe.
– powłoka antyrefleksyjna: od podstawowej aż po bardziej wytrzymałą, antystatyczną, oleofobowa i hydrofobową. Im lepsza powłoka tym nasze okulary dłużej zachowają swoją czystość, łatwość czyszczenia, przejrzystość i staną się odporniejsze na zarysowania
Progresywne
ekonomiczne
Progresywne
standardowe
Progresywne
zaawansowane
Progresywne
indywidualne
Ile kosztują okulary progresywne?
Parametry indywidualne
Czym są parametry indywidualne? To, że każdy z nas ma inną budowę nie trzeba nikomu tłumaczyć. Inaczej osadzone i rozstawione oczy, budowę nosa, uszu, twarzy. Uwzględniając nasze indywidualne cechy wyglądu dobiera się oprawkę okularową ale to nie koniec tych „indywidualnych pomiarów. Co oznacza, że nasze soczewki zostały „zaprojektowane” indywidualnie dla nas? Każdy z nas, ze względu na anatomiczne różnice, ale i różność modeli opraw czy przyzwyczajeń może nosić i korzystać z okularów w różny sposób. Same oprawki okularowe również różnią się nie wyglądem, ale swoimi parametrami związanymi z pochyleniami tarcz względem zausznika, czy wygięciem względem mostka.
Nosisz oprawkę nieco bliżej, dalej od oczu. Sama oprawka wybrana ma inne ułożenie, kąty niż poprzednia – inne niż to co uwzględnił producent soczewek okularowych – każde odchylenia od tych średnich będzie miało wpływ na widzenie. Ale nie tylko to. Ważne są te indywidualne uwzględnienia również w przypadku różnej wady wzroku pomiędzy oczami. Nie wnikając za bardzo w fizjologie, różnowzroczność powoduje różny wysiłek naszych oczu przy patrzeniu na różne odległości, różnymi miejscami soczewki okularowej. Producent znając wszystkie parametry jest w stanie właśnie tak zaprojektować soczewkę aby zminimalizować niedogodności z tym związane. Tak! Zgadza się, tego typu soczewki to produkcja indywidualna. Wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych rozwiązań. To właśnie oznacza, że soczewki okularowe projektowane są indywidualnie dokładnie dla Ciebie.
Czy przyzwyczaję się do okularów progresywnych?
Do okularów progresywnych trzeba się również po prostu przyzwyczaić. Nauka nowej umiejętności wymaga czasu. Załóż swoje okulary progresywne – po kilku godzinach lub maksymalnie kilkunastu dniach poczujesz się w nich całkowicie naturalnie.
Progresywne w podsumowaniu
Na rynku istnieje kilka rodzajów soczewek progresywnych. Najbardziej zaawansowane soczewki progresywne nazywane często indywidualnymi – uwzględniają one oprócz pomiaru badania wzroku takie parametry jak: sposób noszenia okularów, kąt pochylenia, odległość od rogówki (czyli to wszystko jak lubisz je nosić), Twoje wykorzystanie wzroku – gdzie i jakie odległości bardziej są dla Ciebie ważne, z jakiej odległości czytasz. Często są określane “szytymi na miarę”. Dzięki tym parametrom jak i odpowiednim pomiarom dopasowujemy konstrukcję soczewki progresywnej a tym samym okularów do Twoich indywidualnych potrzeb. Oczywiście wykonane w cyfrowej technologii obróbki.
Soczewki progresywne charakteryzują się naturalnym widzeniem na wszystkie odległości: dal, obszar pośredni, bliż. Pomiędzy obszarem do dali a obszarem do bliży jest płynne przejście. Brak jest linii podziału pomiędzy bliżą a dalą jak to jest w przypadku soczewek dwuogniskowych. Patrzenie przez takie soczewki jest tym samym bardziej naturalne a brak linii podziału wpływa na estetykę i komfort.
To jakie soczewki progresywne spełnią Twoje oczekiwania nie jest ważne od tego ile chcesz na nie przeznaczyć, ale w bardzo wielu przypadkach od stanu, sprawności Twojego układu wzrokowego, Twojego stylu życia i przyzwyczajeń. Dlatego tak ważne jest przed ich zakupem posiadanie aktualnego wyniku badania.
Wielu producentów udziela tzw „gwarancji adaptacji”. Co to oznacza dla Ciebie. Jeżeli badanie wzroku, niezbędne pomiary i montaż zostały wykonane prawidłowo a Ty masz problem z funkcjonowaniem w okularach progresywnych – zazwyczaj w ciągu 30 dni od momentu odbioru mogą zostać wymienione na soczewki dwuogniskowe lub dwie pary jednoogniskowych (wartości do dali oraz do bliży).
Jak działają soczewki progresywne?
Porównanie soczewek progresywnych*
Progresywne komfortowe
- Obliczenia i obróbka powierzchni soczewek w technologii FreeForm. Właściwości optyczne soczewek optymalnie dobrane do korekcji danego klienta.
- Różne długości strefy progresji – Optymalne właściwości optyczne niezależne od wyboru oprawy.
- Technologia View Xpansion – Pola widzenia na każdą odległość
- Technologia Stable View Enhancer
- Uwzględnienie indywidualnych parametrów oprawy
- Optymalizacja insetu
- Dostosowanie do stylu życia użytkownika
- Binokularny Model Oceny Widzenia
- Technologia Harmonizacji Binokularnej
- Hoya iDentifier
- 3D Binokular Vision
- AdaptEase Technology
Progresywne zoptymalizowane
- Obliczenia i obróbka powierzchni soczewek w technologii FreeForm. Właściwości optyczne soczewek optymalnie dobrane do korekcji danego klienta.
- Różne długości strefy progresji – Optymalne właściwości optyczne niezależne od wyboru oprawy.
- Technologia View Xpansion – Pola widzenia na każdą odległość
- Technologia Stable View Enhancer. Większe poczucie bezpieczeństwa podczas poruszania się
- Uwzględnienie indywidualnych parametrów oprawy
- Optymalizacja insetu
- Dostosowanie do stylu życia użytkownika
- Binokularny Model Oceny Widzenia
- Technologia Harmonizacji Binokularnej
- Hoya iDentifier
- 3D Binokular Vision
- AdaptEase Technology
Progresywne zaawansowane
- Obliczenia i obróbka powierzchni soczewek w technologii FreeForm. Właściwości optyczne soczewek optymalnie dobrane do korekcji danego klienta.
- Różne długości strefy progresji – Optymalne właściwości optyczne niezależne od wyboru oprawy.
- Technologia View Xpansion – Pola widzenia na każdą odległość
- Technologia Stable View Enhancer. Większe poczucie bezpieczeństwa podczas poruszania się
- Uwzględnienie indywidualnych parametrów oprawy. WIększy komfort wzrokowy i rozszerzone pola widzenia.
- Optymalizacja insetu. Szersze pola widzenia i wyraźniejszy obraz w bliży i na odległościach pośrednich.
- Dostosowanie do stylu życia użytkownika. Właściwości optyczne dopasowane do indywidualnego stylu życia użytkownika
- Binokularny Model Oceny Widzenia. Niezrównana jakość widzenia obuocznego w dynamicznym, cyfrowym świecie
- Technologia Harmonizacji Binokularnej. Idealna ostrość widzenia bez wysiłku, stabilność i niezrównana głębia obrazu
- Hoya iDentifier. W 100% indywidualne soczewki dostosowane do konkretnych potrzeb wzrokowych użytkownika
- 3D Binokular Vision
- AdaptEase Technology
Progresywne innowacyjne
- Obliczenia i obróbka powierzchni soczewek w technologii FreeForm. Właściwości optyczne soczewek optymalnie dobrane do korekcji danego klienta.
- Różne długości strefy progresji – Optymalne właściwości optyczne niezależne od wyboru oprawy.
- Technologia View Xpansion – Pola widzenia na każdą odległość
- Technologia Stable View Enhancer. Większe poczucie bezpieczeństwa podczas poruszania się
- Uwzględnienie indywidualnych parametrów oprawy. WIększy komfort wzrokowy i rozszerzone pola widzenia.
- Optymalizacja insetu. Szersze pola widzenia i wyraźniejszy obraz w bliży i na odległościach pośrednich.
- Dostosowanie do stylu życia użytkownika. Właściwości optyczne dopasowane do indywidualnego stylu życia użytkownika
- Binokularny Model Oceny Widzenia. Niezrównana jakość widzenia obuocznego w dynamicznym, cyfrowym świecie
- Technologia Harmonizacji Binokularnej. Idealna ostrość widzenia bez wysiłku, stabilność i niezrównana głębia obrazu
- Hoya iDentifier. W 100% indywidualne soczewki dostosowane do konkretnych potrzeb wzrokowych użytkownika
- 3D Binokular Vision. Wzrost komfortu podczas przejścia pomiędzy różnymi obszarami widzenia oraz ograniczenie konieczności wykonywania dodatkowych ruchów głową
- AdaptEase Technology. Zoptymalizowana strefa widzenia w odległościach pośrednich dla pełnej swobody korzystania z urządzeń cyfrowych
Soczewki progresywne to produkt medyczny, używaj go zgodnie z etykietą lub instrukcją użytkowania
Zapraszamy do naszego salonu, gabinetu w Rybniku przy ul. Sobieskiego 22
– wykonujemy badania wzroku uwzględniające parametry do korzystania z soczewek progresywnych, badanie wykonywane jest przez optometrystę w godzinach pracy salonu
– wykonujemy cyfrową centrację okularów z dokładnością do 0,1mm oraz 0,1° przy użyciu iPada, specjalistycznego oprogramowania oraz specjalnej nakładki,
– nasz personel poleci oraz doradzi na podstawie wywiadu, badania, wybranej oprawki, Twojego stylu życia odpowiednią konstrukcję soczewek progresywnych,
– pomożemy w wyborze oprawek nadających się do soczewek progresywnych,
– nasz personel to optycy oraz optometryści, którzy w naszej szlifierni osobiście wykonają i przygotują dla Ciebie okulary,
– udzielimy 30 dniowej gwarancji adaptacji,
– możesz zakupić je u nas w systemie ratalnym
Potrzebne Ci jest aktualne badanie wzroku? Umów się na wizytę osobiście, telefonicznie lub online
- Okulary dwuogniskowe czy progresywne wymagają zmiany przyzwyczajeń. Dotyczy do obserwacji np. podłogi, chodnika, schodów. Dół okularów to obszar przeznaczony na 30-50 cm. Należy pochylić głowę nieco niżej tak aby widzieć omawiane obszary ponad tym obszarem. Konieczna jest nauka korzystania z tego typu okularów. Możemy Ci zaprezentować jak funkcjonuje się w progresach.
- Jeżeli nie posiadasz wady do dali, możesz korzystać z okularów dwuogniskowych lub progresywnych. Wszystko zależy od sposobu Twojego stylu życia, funkcjonowania – zwłaszcza, gdy nie chcesz ściągać lub zakładać okularów na daną odległość.
- Udając się na badanie wzroku zawsze powinno się sprawdzić korekcję do dali oraz sprawdzić czy jest wymagany dodatek do bliży. Nawet wtedy, gdy zgłaszane są problemy z bliskimi odległościami. Jeżeli wada wzroku się nie zmieniła – specjalista powinien wydać receptę na której uwzględnione są aktualne wartości Twojej korekcji. Dlatego będąc u specjalisty wykonaj badanie kompleksowo a nie tylko na tą odległość, która najbardziej Ci aktualnie dokucza (dal lub bliż).